Bajki terapeutyczne dla najmłodszych
Książka zawiera 10 opowiadań, które rozwijają umiejętności społeczne, ale także wspierają funkcje wzrokowe, słuchowe czy przestrzenne.
Zbiór opowiadań, które pomagają dzieciom oswajać lęki i trudne sytuacje. Łącząc rzeczywistość z fantastyką, uczą radzenia sobie z problemami takimi jak separacja, kompromitacja, ciemność czy śmierć. Mogą być wykorzystywane przez rodziców i terapeutów do wspierania emocjonalnego rozwoju dziecka.
Bajki terapeutyczne. Część 1 to zbiór opowiadań o charakterze terapeutyczno-edukacyjnym. Pomagają one dzieciom oswajać trudne sytuacje i łagodzić towarzyszące im lęki. Wśród bajek terapeutycznych wyróżniamy trzy główne grupy: bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne, z których każda jest dedykowana dzieciom borykającym się z różnymi trudnościami.
Konwencja bajki, łącząca elementy rzeczywiste z fantastycznymi, tworzy świat bliski dziecięcemu pojmowaniu rzeczywistości. Dzięki temu młody czytelnik może nie tylko lepiej zrozumieć i oswoić sytuacje budzące niepokój (np. rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale także odnaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z własnymi trudnościami. Bajki te pokazują, jak przezwyciężać lęki i odnajdywać pozytywne rozwiązania problemów.
Rodzice, terapeuci i wychowawcy, zaznajomieni z technikami psychologicznymi wykorzystywanymi w tych opowiadaniach, mogą skutecznie stosować je we własnych historiach terapeutycznych. Bajki te pomagają wzmacniać odporność dziecka na lęk oraz zmniejszać jego negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Pierwszy tom zawiera bajki dotyczące takich problemów jak lęk przed porzuceniem, zagubieniem, separacją od matki, utratą kontroli nad własnym ciałem, wyśmianiem czy kompromitacją. Porusza także kwestie lęku przed ciemnością, hospitalizacją, bólem, uszkodzeniem ciała, konfliktami w rodzinie i grupie rówieśniczej, a także lękiem przed śmiercią. W części wprowadzającej autorka przedstawia teoretyczne aspekty lęku oraz omawia rolę bajek w jego redukowaniu.
Maria Molicka jest psychologiem od lat pracującym z dziećmi i młodzieżą. Jest również autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu psychologii dziecka. Molicka jako jedna z pierwszych podjęła się stworzenia bajek terapeutycznych. Autorka publikowała osiem książek i wiele artykułów poświęconych roli bajek terapeutycznych w budowaniu zasobów osobistych i w terapii.
Książka zawiera 10 opowiadań, które rozwijają umiejętności społeczne, ale także wspierają funkcje wzrokowe, słuchowe czy przestrzenne.
Bajki terapeutyczne, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa. Zawierają wiele praktycznych wskazówek. Opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i problemach, z którymi dzieci się borykają.
Zbiór 27 bajek terapeutycznych. Jest to praktyczne narzędzie dla rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy chcą pomagać dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Dzięki tym bajkom można lepiej zrozumieć i wesprzeć rozwój emocjonalny najmłodszych w trudnych momentach.
To opowieść o chłopcu Marcelu, który mieszka w domu dziecka i tęskni za ojcem, którego nigdy nie poznał. Dzięki tajemniczym pocztówkom wyrusza w magiczną podróż przez siedem kontynentów, poznaje przy tym siedem zwierząt i pomaga im rozwiązać problemy. Książka przynosi emocje, przygodę i pokazuje, że każdy ma w sobie moc, by pomagać innym i pokonywać własne lęki.
Książka łączy teorię z praktyką, ucząc rodziców, pedagogów i terapeutów tworzenia bajek terapeutycznych. Metoda ta wzmacnia więź z dzieckiem, wspiera je w trudnych emocjach, sprzyja relaksacji i pomaga zarówno w przepracowaniu trudnych doświadczeń, jak i ich zapobieganiu.
feedback Zgłoś komentarz