Mamo, patrz jak się rozwijam!

Specjalista radzi Magdalena Rybka

Autor: Magdalena Rybka

Mamo, patrz jak się rozwijam! #6 – Szeregowanie

To jedne z ćwiczeń, podczas których wykonywania aktywuje się i intensywniej pracuje lewa (bardzo upraszczając – “językowa”) półkula mózgu. Są więc dla niej wspaniałą gimnastyką! Lewa półkula mózgu pełni bardzo ważną rolę nie tylko w tworzeniu i odbieraniu mowy, ale także w nauce reguł społecznych, języków obcych, myśleniu logicznym i analitycznym. Podczas ćwiczeń szeregowania dziecko wykonuje wiele złożonych procesów myślowych angażujących lewą półkulę:

today
perm_identity Magdalena Rybka
remove_red_eye 3997 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #5 – Kategoryzowanie

Ćwiczenia kategoryzacji są nieodłącznym elementem terapii logopedycznej dzieci z opóźnionym rozwojem mowy – aktywują pracę lewej półkuli, zmuszają ją do zwiększonego wysiłku. Same w sobie nie są “ćwiczeniami”, a jedynie zabawą, która angażuje dziecko i nie uświadamia mu co w danym momencie ćwiczy.

today
perm_identity Magdalena Rybka
remove_red_eye 1804 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #4 – Duża motoryka

Duża motoryka jest pierwotna w stosunku małej – rozwija się wcześniej (pierwsze próby stania, samodzielnego chodzenia maluszków), a jej prawidłowe funkcjonowanie będzie dobrym gruntem do rozwoju motoryki małej. To istotna informacja zarówno dla rodziców jak i terapeutów. Fakty dotyczące etapów rozwoju motorycznego dziecka będą wiele wnosić podczas diagnozy logopedycznej. Z kolei opóźnienia rozwoju motorycznego powinny wyczulić rodziców by skontrolować, czy wszystko przebiega prawidłowo.

today
perm_identity Magdalena Rybka
remove_red_eye 1609 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #3 – Mała motoryka

Jeśli Twoje dziecko jest już w wieku wczesnoszkolnym, a rysowanie szlaczków, nauka pisania, malowanie to dla niego koszmar, warto spróbować poćwiczyć małą motorykę i odkryć przyczynę trudności. Pomoce przeznaczone do tego są tak skonstruowane, że dziecko fantastycznie bawi się bez poczucia, że jest to nauka. Jedno jest pewne – takie ćwiczenia na pewno mu nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc.

today
perm_identity Magdalena Rybka
remove_red_eye 1930 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #1 – Analiza wzrokowa

Czym jest analiza wzrokowa? Obejrzyjcie razem z dzieckiem kolorową książeczkę, weźcie klocki, kolorowankę. Maluch pomija prawą lub lewą stronę w obserwacji? Jeśli zauważysz to w wielu jego działaniach, będzie to informacją bardzo niepokojącą. Zwróć uwagę także czy Twoje dziecko nie ma problemów z zauważeniem drobnych elementów znajdujących się na obrazkach, czy nie przestawia/opuszcza/myli liter lub sylab w wyrazach oraz wyrazów w zdaniach. Powodem do niepokoju będzie także niezauważenie przez dziecko szczegółów różniących dwa obrazki.

today
perm_identity Magdalena Rybka
remove_red_eye 1093 odsłony

Mamo, patrz jak się rozwijam! #2 – Analiza słuchowa

Analiza i synteza słuchowa to niewątpliwie bardzo ważna sfera rozwoju dziecka. Ważna, bo rzutująca na wiele umiejętności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Czym jest analiza słuchowa i dlaczego jest ona tak ważna ? Słuch to jeden ze zmysłów, dzięki którym dziecko odkrywa i poznaje świat. Analizator słuchu rozwija się już od 12 tygodnia życia płodowego i jego rozwój trwa aż do około 10 roku życia. Poprzez zmysł słuchu dziecko uczy się nabywania ojczystego języka (nie tylko jego podsystemów gramatycznych, ale także melodii, akcentu typowego dla danego języka). To jednak nie wszystko.

today
perm_identity Magdalena Rybka
remove_red_eye 1101 odsłony