Jakie to było słowo...? Ćwiczenia logopedyczne dla dorosłych z afazją - część 2, rzeczowniki  1
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Jakie to było słowo...? Ćwiczenia logopedyczne dla dorosłych z afazją - część 2, rzeczowniki

Aleksandra Zmudzińska

45,00 zł Brutto

42,86 zł Netto

check W magazynie
tag_faces 90 pkt w Programie Lojalnościowym
Opis

Seria zeszytów ćwiczeń "Jakie to było słowo...?" została przygotowana z myślą o dorosłych osobach, które na skutek uszkodzenia mózgu utraciły zdolność swobodnego posługiwania się słowami.

Druga część, poświęcona rzeczownikom, zawiera ćwiczenia mające na celu ułatwienie dostępu do znanych i często używanych słów, m.in.:

  • pisemne i/lub ustne nazywanie obrazków,
  • wybór rzeczownika o podobnym lub przeciwnym znaczeniu,
  • wyszukiwanie homonimów,
  • nazywanie kategorii semantycznych,
  • uzupełnianie związków frazeologicznych,
  • grupowanie rzeczowników według kategorii znaczeniowej,
  • tworzenie rzeczowników z dostępnych liter,
  • wyszukiwanie rzeczowników rozpoczynających się od określonej litery.

Ćwiczenia mogą stanowić pomoc logopedyczną w prywatnych gabinetach, szpitalach i placówkach rehabilitacyjnych lub służyć pacjentom do indywidualnej pracy w domu.

Przygotowując zestaw, starałam się wybierać słowa najczęściej używane w codziennych rozmowach, np. nazwy przedmiotów i sprzętów domowych, produktów spożywczych, środków transportu itp. Jednocześnie chciałam stworzyć jak najwięcej możliwości powtórzeń tych pospolitych słów w różnych kontekstach, aby łatwiej było je zapamiętać. Celowi temu ma służyć na przykład przypominanie sobie wyrazów należących do tej samej kategorii semantycznej (np. owoce, zwierzęta, napoje), wyrazów o podobnym lub przeciwstawnym znaczeniu (odpowiednio synonimy i antonimy) oraz wyrazów powiązanych ze sobą w inny logiczny sposób (m.in. homonimia, polisemia, paronimia).

Sposób prezentacji ćwiczeń nie jest przypadkowy. Na początku umieszczone zostały ćwiczenia z obrazkami do nazywania. W dalszej kolejności trudność ćwiczeń wzrasta: wymagany jest wybór z kilku odpowiedzi, dopełnienie związków frazeologicznych oraz spontaniczna odpowiedź jedno- i wielowyrazowa. Do trudniejszych zadań należy: wypisywanie wyrazów na określoną literę, układanie wyrazów z dostępnych liter oraz układanie pełnych zdań - te ćwiczenia umieszczono na końcu.

Należy pamiętać, że osoby z afazją różnią się znacznie swoimi możliwościami i ograniczeniami komunikacyjnymi. Bardzo często ćwiczenie, które jest łatwe dla jednej osoby, innej może przysparzać dużych trudności. Dlatego warto wypróbować wszystkie rodzaje ćwiczeń i nie zniechęcać się w przypadku trudności. Każde ćwiczenie można ułatwić, podając na przykład pierwszą literę wyrazu lub wypisując wszystkie brakujące wyrazy, by pacjent mógł dokonać wyboru. W przypadku dużych trudności można podać dwie odpowiedzi i pozwolić wybrać właściwą. Jeśli odpowiedzi padają szybko i ćwiczenia wydają się zbyt łatwe, można je utrudnić, zakrywając na przykład wykreskowane miejsca, by informacje na temat pierwszej litery i liczby liter w wyrazie nie były dostępne.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części, ćwiczenia mogą być wykorzystywane przez logopedów z różnych środowisk pracy (szpitale, przychodnie, prywatna praktyka), a także przez samych pacjentów w domu. Praca indywidualna możliwa jest w przypadku osób, które są w stanie czytać i pisać. Osoby mające trudności z czytaniem i pisaniem również mogą korzystać z ćwiczeń, jednak potrzebna im będzie pomoc terapeuty lub członka rodziny, by przeczytać polecenie lub zanotować odpowiedź. Ćwiczenia mogą być rozwiązywane ustnie, jeśli celem terapii nie jest pisanie.

Z życzeniami licznych sukcesów,
Aleksandra Zmudzińska

Szczegóły
Seventh Sea
9788360403198
Wydawnictwo
Seventh Sea
Autor
Aleksandra Zmudzińska
Data premiery
2013
ISBN
9788360403198
Format
A4
Stron
144
Okładka
miękka
Nr katalogowy
25610
Zobacz także
chat Komentarze (0)