Myśl ikonicznie - Rysunkowe rozprawki  1
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Myśl ikonicznie - Rysunkowe rozprawki

Dorota Węgrzyn

Nowatorski przewodnik po pisaniu rozprawek, który wykorzystuje schematy rysunkowe jako pomoc w zrozumieniu struktury i budowy tekstów argumentacyjnych. Autorka, opierając się na własnym doświadczeniu nauczycielskim, stworzyła klarowny i praktyczny materiał edukacyjny, który może być wartościowym wsparciem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

42,00 zł Brutto

40,00 zł Netto

W dostawie
new_releases Wysyłka 1-3 dni
tag_faces 84 pkt w Programie Lojalnościowym
Opis

Myśl ikonicznie - Rysunkowe rozprawki - Oficyna Wydawnicza Impuls - Dorota Węgrzyn

Książka "Myśl ikonicznie! Rysunkowe rozprawki" to innowacyjne narzędzie edukacyjne, które wykorzystuje schematy rysunkowe do nauki pisania rozprawek. Autorka, nauczycielka języka polskiego, opiera się na własnym doświadczeniu, aby ułatwić zrozumienie struktury i budowy tekstów argumentacyjnych. Publikacja oferuje klarowne schematy, przykłady z lektur i praktyczne wskazówki, zachęcając uczniów do samodzielnej pracy nad rozprawkami. Jest to wartościowe narzędzie zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, umożliwiające lepsze zrozumienie i praktyczne stosowanie zasad pisania rozprawek.

Kochani uczniowie, dostajecie podpowiedź, jak ugryźć temat rozprawki, ale Waszym zadaniem jest napisać ją samodzielnie. Pamiętajcie o synonimach i bogactwie językowego obrazowania. Jesteście w posiadaniu „protezy”, a tkankę wypowiedzi musicie nadbudować sami. Chciałabym, żeby rozprawka czy też wypowiedź argumentacyjna straciła swoje „wielkie oczy”. Podchodźcie do „rysunkowych rozprawek” bez strachu. Częstujcie się!

Dlaczego powstała książka „Myśl ikonicznie! Rysunkowe rozprawki”?

Jestem nauczycielką języka polskiego z długoletnim doświadczeniem. Podczas pandemii pracowałam z ósmoklasistami, którym musiałam wyłożyć m.in. wiedzę na temat rozprawki. Wtedy do głowy przyszedł mi schemat rysunkowy (patrz rozprawka nr 1). Muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę, ponieważ mój uczeń (Miłosz) okazał się świetnym recenzentem: w jego głowie schemat rysunkowy utrwalił się na tyle mocno, że każdą nową rozprawkę wizualizował dzięki rysunkom. „Test” powtórzyłam w latach następnych i doszłam do przekonania, że warto takie myślenie obrazami połączyć ze słowem. Ta książka porządkuje w sposób graficzny wiedzę na temat rozprawki. Jestem przekonana, że uczniowie i nauczyciele dostają w ręce wartościowy materiał edukacyjny do przeanalizowania podczas omawiania tej formy wypowiedzi. Przełożyłam tematy pomieszczone w kolejnych arkuszach egzaminu po ósmej klasie na język zrozumiały dla ucznia, tak, żeby potrafił m.in. odróżnić argument od przykładu. Dlatego umieściłam przykład z lektury w szufladzie, a argument skorelowałam z rysunkiem. Lubię myśleć, że koleżeństwo polonistów przyklaśnie temu pomysłowi. Mam nadzieję, że także uczniowie znajdą motywację do pracy – schemat porządkuje, ale każdy argument i przykład należy „obudować”. Nie we wszystkich schematach rozprawkowych po „pakiecie” argumentu z przykładem pojawiły się wnioski cząstkowe. One są jednak tak samo ważne. Nie zapominajcie o tym! Niech to będzie Wasza inwencja, dopisujcie je śmiało, porządkując wskazówki podane przeze mnie w pierwszych paru schematach.

Dorota Węgrzyn

Szczegóły
9788382942705
Wydawnictwo
Oficyna Wydawnicza Impuls
Autor
Dorota Węgrzyn
Data premiery
2024
ISBN
9788382942705
Format
210x296
Stron
28
Okładka
miękka
Nr katalogowy
35504
Zobacz także
chat Komentarze (0)