Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych - część 1. Jak rozpoczynać i kończyć rozmowę?
Jolanta Panasiuk (pod red.)
Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych to zbiór dla młodzieży i dorosłych cierpiących na zaburzenia sprawności komunikacyjnych w związku z zespołem czołowym, pragnozją, spektrum zaburzeń autystycznych oraz innymi trudnościami ograniczającymi zdolność do wchodzenia w interakcjie z innymi ludźmi.
Każda interakcja językowa wymaga od mówiących wiedzy nie tylko o systemie językowym (kompetencji językowej), a jej efekt nie wiąże się jedynie z umiejętnością budowania wypowiedzi poprawnej językowo (sprawności systemowej).
W przypadku, kiedy sprawności komunikacyjne nie wykształcają się lub ulegają zakłóceniu, terapia logopedyczna ukierunkowana jest na doskonalenie umiejętności w stosowaniu społecznych, sytuacyjnych i pragmatycznych reguł w zachowaniach językowych. I temu właśnie ma służyć prezentowany tu zestaw ćwiczeń.
Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych przeznaczone są do terapii młodzieży i dorosłych, u których występują trudności w komunikowaniu się. Chodzi przede wszystkim o osoby ze zdiagnozowaną: pragnozją, zespołem czołowym, oligofazją, niedosłuchem lub objawami zaburzeń ze spektrum autyzmu. Ćwiczenia sprawności komunikacyjnych podzielone są na osobne części, z których każda zawiera zestawy ćwiczeń przeznaczonych do usprawniania poszczególnych aspektów kompetencji komunikacyjnej.
Książka należy do serii "Logopedia w praktyce" pod redakcją naukową prof. Jolanty Panasiuk.
- Producent
- Wydawnictwo Edukacyjne
- Autor
- Jolanta Panasiuk (pod red.)
- Data premiery
- 2016
- Stron
- 68
- Okładka
- miękka
- Nr katalogowy
- 28218
feedback Zgłoś komentarz