Terapia osób z afazją
Małgorzata Krajewska , Paulina Wójcik-Topór
Publikacja omawia metody terapii logopedycznej dla osób z afazją, uwzględniając zaburzenia językowe i deficyty poznawcze. Proponuje praktyczne ćwiczenia i programy dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na rehabilitację neurologopedyczną.
Terapia osób z afazją - Małgorzata Krajewska, Paulina Wójcik-Topór - Harmonia
Logopedia dla Praktyków: jakość, efektywność i terapia oparta na dowodach
Afazja to poważne wyzwanie logopedyczne, psychologiczne i społeczne. Wraz ze starzeniem się społeczeństw oraz wzrostem liczby chorób cywilizacyjnych, rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną rehabilitację i terapię neurologopedyczną. Skuteczna interwencja daje nadzieję na przełamanie trudności językowych i usprawnienie komunikacji osób z afazją.
Niniejsza publikacja odpowiada na te potrzeby, oferując praktyczne rozwiązania w zakresie terapii logopedycznej. Autorki przedstawiają metody pracy nad objawami afazji – takimi jak zaburzenia artykulacji, anomia, agramatyzm czy zaburzenia rozumienia – oraz nad współwystępującymi deficytami poznawczymi. Liczne przykłady ćwiczeń stanowią inspirację dla logopedów, neurologopedów, studentów oraz wszystkich osób wspierających pacjentów z afazją. Publikacja pomaga w opracowaniu indywidualnych programów terapeutycznych dostosowanych do potrzeb każdego podopiecznego.
Afazja
– zaburzenie rozpowszechnione wśród osób dorosłych i starszych oraz jeden z głównych przejawów ich niepełnosprawności – urasta do rangi wielkich problemów logopedycznych.
Wartość wydawniczą pracy upatruję głównie w autorskim wyborze ćwiczeń jako form oddziaływań terapeutycznych w przywracaniu zdolności komunikacyjnych osób, którym różne zdarzenia neurologiczne odebrały możliwości mówienia i rozumienia mowy. Z tych względów książka stanowi interesujące praktyczne kompendium działań terapeutycznych z niezbędnym komentarzem. […] Jest to publikacja zawsze aktualna i potrzebna – stanowi cenną pomoc w działalności logopedycznej na rzecz osób dotkniętych afazją.
Z recenzji prof. dr hab., lek. med. Waldemara Tłokińskiego
Małgorzata Krajewska
– dr n. hum. w zakresie językoznawstwa, logopeda, neurologopeda. Od 2010 roku pracuje w Klinicznym Oddziale Neurologicznym z Oddziałem Udarowym 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie, specjalizując się w diagnostyce oraz terapii zaburzeń mowy u pacjentów po udarach mózgu oraz innych incydentach neurologicznych. Jest wykładowcą na studiach z zakresu logopedii oraz neurologopedii, członkiem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, autorką publikacji naukowych z dziedziny neuro- i gerontologopedii, autorką monografii Afazja w stanie ostrym. Obraz i dynamika (2022), a także współredaktorką i współautorką monografii Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w stanie ciężkim (2023). Obszar jej szczególnych zainteresowań naukowych stanowi problematyka afazji oraz zaburzeń komunikacji językowej w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych i otępienia.
Paulina Wójcik-Topór
– dr n. hum. w zakresie językoznawstwa, neurologopeda, adiunkt w Zakładzie Logopedii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2010–2018 pracowała jako logopeda w Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym i w Oddziale Psychogeriatrycznym Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Od 2014 roku jest neurologopedą w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej z Pododdziałem Rehabilitacji Ogólnoustrojowej Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Współpracuje z Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie, prowadząc głównie terapię komunikacji osób dorosłych po różnych incydentach neurologicznych.
- Producent
- Harmonia
- Autor
- Małgorzata Krajewska
Paulina Wójcik-Topór - Data premiery
- 2025
- ISBN
- 9788383096629
- Format
- B5
- Stron
- 192
- Okładka
- miękka
- Nr katalogowy
- 36702
Informacje o Producencie
Nazwa: Harmonia
Adres: ul. Kartuska 426
Kod pocztowy: 80-125
Miasto: Gdańsk
Telefon: 58 380 00 06
Email: harmonia@harmonia.edu.pl
feedback Zgłoś komentarz