Sensokarty. Terapia ręki  1
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Sensokarty. Terapia ręki

Anna Sieradzka

Zestaw kilkudziesięciu kart z ćwiczeniami, wzbogaconych kolorowymi ilustracjami oraz opisami.

101,00 zł Brutto

96,19 zł Netto

W dostawie
new_releases Wysyłka 1-3 dni
tag_faces 202 pkt w Programie Lojalnościowym
Opis

Sensokarty. Terapia ręki

Sensokarty to zestaw kilkudziesięciu kart z ćwiczeniami, wzbogaconych kolorowymi ilustracjami oraz opisami, które mają na celu pomoc w stworzeniu i realizacji prawidłowej diety sensorycznej oraz pomogą terapeutom i rodzicom poprowadzić i urozmaicić terapię.

W każdej talii (oddzielnej dla poszczególnych systemów sensorycznych) znajduje się ok. 20 kart z ćwiczeniami. Na jednej stronie znajdziemy rysunek ćwiczenia, a na drugiej jego dokładny opis, podzielony na trzy sekcje.

Pierwsza z nich (Cele) mówi o korzyściach terapeutycznych jakie możemy osiągnąć.
Druga (Wskazówki) to informacje dla terapeuty, podpowiedzi jak kontrolować wykonanie ćwiczenia lub propozycje jego modyfikacji.
Ostatnia sekcja (Ćwiczenie) to informacje dla dziecka jak krok po kroku wykonać ćwiczenie.

Dieta sensoryczna

to zestaw indywidualnych, szczegółowo dobranych, codziennych aktywności sensorycznych, które dostarczą do układu nerwowego właściwych bodźców sensorycznych. Wzbogacona o modyfikację środowiska, pomaga dziecku osiągnąć optymalny poziom pobudzenia, polepszyć koncentrację i organizację dnia. Nadrzędnym celem diety sensorycznej jest samoregulacja, czyli samodzielne dostosowanie poziomu pobudzenia do codziennych zadań. Ćwiczenia diety sensorycznej są potężnym narzędziem, ponieważ dziecko aktywnie w nich uczestniczy, jest po nich lepiej skoncentrowane oraz sprawniej potrafi poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Dieta sensoryczna jest niezbędnym elementem terapii integracji sensorycznej, wykorzystuje się ją we wszystkich typach dysfunkcji. Może być stosowana w przypadku małych dzieci, nastolatków, jak również osób dorosłych. Po włączeniu do codziennych aktywności, powinna być regularnie wykonywana i modyfikowana.

WAŻNE!

Niezbędnym warunkiem stworzenia prawidłowej, dopasowanej do sensorycznych potrzeb dziecka diety jest ocena procesów integracji sensorycznej przez wykwalifikowanego terapeutę integracji sensorycznej. Nie ma dwóch identycznych diet sensorycznych. Rekomenduje się używanie tych kart tylko pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty integracji sensorycznej.

Terapia ręki

nie jest stricte elementem diety sensorycznej. Jest zbiorem ćwiczeń, których głównym celem jest usprawnianie tych funkcji percepcyjno–motorycznych, dzięki którym dziecko osiągnie optymalny poziom samoobsługi oraz poprawę sprawności manualnej rąk. Sprawność ta jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej dziecko może bez większych problemów wykonywać zadania wymagające precyzyjnych ruchów dłoni, a prawidłowa sprawność rąk pozwala dziecku być samodzielnym, pisać oraz malować. Musimy pamiętać, że terapii ręki nigdy nie zaczynamy od rysowania szlaczków – to etap końcowy, którego nie obejmują te ćwiczenia.

Terapia ręki jest wskazana dla dzieci, które wykazują:

  • trudności z planowaniem motorycznym oraz uczeniem się nowych czynności manualnych
  • obniżony poziom graficzny pisma
  • problemy z nauką samoobsługi (ubieranie się, mycie zębów, korzystanie z toalety)
  • trudności w dostosowaniu siły do wykonywanego zadania ruchowego
  • niechętnie wykonują czynności precyzyjne takie jak pisanie, rysowanie, malowanie, mają trudności w posługiwaniu się prostymi narzędziami
  • czynności manipulacyjne wykonują wolno, nieprecyzyjnie
  • trudności w koordynacji ruchów rąk, dłoni i palców, problemy z napięciem mięśniowym
  • trudności z obustronną koordynacją ruchową i koordynacją wzrokowo-ruchową
  • dzieci ze wzmożoną wrażliwością na bodźce pochodzące z systemu czucia powierzchniowego

Sensokarty. Terapia ręki

Proponowane ćwiczenia (46 kart) zostały podzielone na trzy „podrozdziały" dotyczące poszczególnych części ciała: całego ciała (5 kart), obręczy barkowej i ręki (12 kart) oraz dłoni i palców (29 kart). Istotny jest odpowiedni dobór ćwiczeń, ponieważ wykonywanie prawidłowych ruchów manipulacyjnych następuje po osiągnięciu stabilizacji posturalnej (centralnej), stabilizacji obręczy barkowej, kontroli mobilności nadgarstka oraz koordynacji ruchów palców.

O autorce:

Anna Sieradzka

Neurologopeda, Psycholog, Glottodydaktyk, Terapeuta Integracji Sensorycznej, Terapeuta Johansen â IAS, wykładowca w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku. Jest autorką wielu publikacji dotyczących integracji sensorycznej oraz logopedii oraz autorką pomocy dydaktycznych jak Sensokarty, Paluszkowe patyczki, Filcaki.

Szczegóły
Wydawnictwo
Empis & Sensum Mobile
Autor
Anna Sieradzka
Data premiery
2020
ISBN
5902490416895
Format
150x130
Nr katalogowy
32981
Zobacz także
chat Komentarze (0)