Rodzina patchworkowa. Hybrydowy model współczesnej rodziny
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Rodzina patchworkowa. Hybrydowy model współczesnej rodziny

Małgorzata Kierzkowska , Karolina Skarbek-Jaskólska

Książka analizuje funkcjonowanie rodzin patchworkowych, ukazując ich wyzwania i potencjał. Autorki oferują praktyczne wskazówki i wskazują na znaczenie konstruktywnego radzenia sobie z trudnościami w kontekście współczesnych zmian społecznych. Publikacja łączy solidne podstawy teoretyczne z wynikami badań empirycznych, podkreślając możliwości, jakie daje ten model rodziny, oraz dostarczając wsparcia dla badaczy i praktyków.

79,00 zł Brutto

75,24 zł Netto

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni : 79,00 zł Najnizsza obniżka w ciągu ostatnich 30 dni : 63,20 zł
new_releases W dostawie
tag_faces 158 pkt w Programie Lojalnościowym
Opis

Rodzina patchworkowa. Hybrydowy model współczesnej rodziny - Małgorzata Kierzkowska, Karolina Skarbek-Jaskólska - Difin

Rodziny patchworkowe mierzą się z wieloma wyzwaniami, takimi jak budowanie relacji między dziećmi, ustalanie ról rodzicielskich czy radzenie sobie z emocjami wynikającymi z wcześniejszych związków. Jednocześnie oferują one bogactwo doświadczeń, wsparcie oraz różnorodność w relacjach rodzinnych, które mogą być źródłem nowych możliwości i pozytywnych zmian.

Książka stanowi cenne źródło wiedzy na temat funkcjonowania rodzin patchworkowych. Autorki, opierając się na wynikach badań, formułują praktyczne wskazówki, które mogą okazać się pomocne nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w lepszym dostrzeganiu potencjału, jaki tkwi w rodzinach o tak złożonej strukturze. W kontekście współczesnych zmian demograficznych oraz reorganizacji modelu rodziny, kluczowe znaczenie ma umiejętność konstruktywnego radzenia sobie z kryzysami i efektywnego wykorzystywania dostępnych zasobów.

Hybrydowy model rodziny

Warto podkreślić, że ze względu na utrzymujący się wysoki wskaźnik rozwodów, a co za tym idzie – wzrost liczby rodzin tworzonych na nowo w poszerzonym składzie, model rodziny patchworkowej może wkrótce stać się równie powszechny jak tradycyjny. Tym samym temat ten zyskuje coraz większe znaczenie społeczne i wymaga uwagi zarówno ze strony badaczy, jak i praktyków.

Recenzje

Recenzowana pozycja książkowa posiada zwartą i logiczną konstrukcję. Poczynając od rozdziałów dotyczących definicji, terminologii oraz typologii omawianego systemu rodzin, po odwołanie się do kompetentnego i szerokiego przeglądu polskiej i zagranicznej literatury. Przywołane jest tu systemowe rozumienie rodziny, co czyni ją adekwatną wobec aktualnych trendów w familiologii. Dalsza część opracowania ma charakter empiryczny nawiązujący do wcześniejszych, podobnych badań realizowanych w skali międzynarodowej. Jest to najobszerniejszy i jednocześnie najbardziej interesujący merytorycznie fragment książki. Całość wieńczą wnioski oraz wyczerpująca baza źródłowa w postaci bibliografii.
Prof. dr hab. Jarosław Jagieła,
Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet im. J. Długosza w Częstochowie

Książka, będąca przedmiotem tej recenzji, to szczegółowa i kompleksowa analiza rodzin patchworkowych. (…) Ważnym elementem publikacji jest ukazanie, że rodziny patchworkowe powinny być postrzegane przez pryzmat swoich możliwości i potencjału, a nie tylko deficytów, co stanowi odświeżające podejście w badaniach nad tą tematyką (…). Autorki podkreślają również praktyczne implikacje swoich badań, wskazując na specyficzne wyzwania, z którymi mierzą się rodziny patchworkowe – od trudności związanych z początkowym tworzeniem nowej rodziny, przez potrzebę ochrony dzieci przed konfliktami, po znaczenie kontaktów z dziadkami i tworzenie stałych wzorców rodzinnych. Monografia dostarcza nie tylko cennych teoretycznych spostrzeżeń, ale i praktycznych wskazówek, czyniąc ją wartościowym źródłem wiedzy zarówno dla badaczy, jak i osób pracujących z rodzinami patchworkowymi.
Prof. dr hab. Aneta R. Borkowska,
Instytut Psychologii UMCS, Lublin

Autorki

Małgorzata Kierzkowska

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, pedagog opiekuńczo-wychowawczy, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół sytuacji dziecka we współczesnej rodzinie, problemów współczesnej rodziny, jej przemian, dysfunkcyjności, a także kierunków i form wsparcia.

Karolina Skarbek-Jaskólska

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, psycholog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Prowadzi badania naukowe w zakresie psychologicznej sytuacji rodzin patchworkowych, uzdolnień matematycznych dzieci, prawidłowości procesu uczenia się, diagnozy psychologicznej i pedagogicznej, zaburzeń rozwoju dzieci i młodzieży. Ponadto pracuje jako psycholog w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, a także wspieraniem rodziców i nauczycieli w procesie edukacyjnym i wychowawczym.

Szczegóły
Difin
9788382703672
Producent
Difin
Autor
Karolina Skarbek-Jaskólska
Małgorzata Kierzkowska
Data premiery
2024
ISBN
9788382703672
Format
B5
Stron
354
Okładka
miękka
Nr katalogowy
36785

Informacje o Producencie

Nazwa: Difin

Adres: ul. Kostrzewskiego 1

Kod pocztowy: 00-768

Miasto: Warszawa

Telefon: 22 851 45 61

Email: handlowy@difin.pl

Zobacz także
chat Komentarze (0)