Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną  1
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną

Izabela Fornalik

Drodzy Mamo i Tato - dziewczynki, chłopca, dziewczyny, chłopaka z niepełnosprawnością intelektualnąw stopniu lekkim, umiarkowanym czy głębokim. Ten Poradnik...

35,00 zł Brutto

33,33 zł Netto

check W magazynie
tag_faces 70 pkt w Programie Lojalnościowym
Opis

Drodzy Mamo i Tato - dziewczynki, chłopca, dziewczyny, chłopaka z niepełnosprawnością intelektualnąw stopniu lekkim, umiarkowanym czy głębokim. Ten Poradnik jest dla Ciebie.

Seksualność to ciągle nieopanowana sfera życia osób upośledzonych umysłowo. Seksuolodzy zgodnie twierdzą, że w momencie kiedy problemy z seksualnością zaczynają się pojawiać, jest już z reguły zbyt późno na skuteczną interwencję. Ważny jest cały proces wychowania, a ten zaczyna się praktycznie od okresu niemowlęcego. Ponadto jak wskazują badania, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w tym osoby z zespołem Downa są ponad czterokrotnie bardziej narażone na bycie ofiarami wykorzystania seksualnego. Wynika to z faktu, że nie potrafią rozpoznać zamiarów innych osób, są zazwyczaj ufne, a ponadto nie potrafią często zasygnalizować faktu, że ktoś je krzywdzi. Z drugiej strony duża część osób z niepełnosprawnością intelektualną narusza także intymność innych, czasem rówieśników, a także dorosłych. Bywa, że przekraczają ich granice, co rodzi wiele sytuacji problemowych.

Z sytuacjami problemowymi związanymi z seksualnością własnych dzieci mierzyć się muszą przede wszystkim ich rodzice. Potrzebują oni jednak odpowiedniego wsparcia merytorycznego by wiedzieć, w jaki sposób pomagać swoim córkom i synom zrozumieć siebie, swoją seksualność, dbać o bezpieczeństwo własne i respektować prawa innych osób do intymności. W poradniku dedykowanym rodzicom osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa zostały omówione następujące zagadnienia:

  • wspieranie seksualności małych dzieci
  • reagowanie na zachowania o charakterze seksualnym,
  • uczenie poczucia wstydu,
  • ochrony intymności,
  • pomoc własnym synom i córkom w zaakceptowaniu dojrzewania płciowego (miesiączki itd.)
  • reagowanie na zachowania problemowe np. prezentowane publicznie zachowania seksualne
  • profilaktyka wykorzystania seksualnego,
  • małżeństwo i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W poradniku mającym praktyczny charakter zostały zaprezentowane strategie, które rodzice będą mogli wykorzystać w codziennym życiu. Został uwzględniony kontekst rodzinny, religijny, indywidualny.

Wstęp
Rozdział 1. Seksualność
Rozdział 2. O seksualności dzieci
Rozdział 3. Ratunku! Moje dziecko dojrzewa
Rozdział 4. A co z seksem
Rozdział 5. My się kochamy
Rozdział 6. O małżeństwie
Rozdział 7. Chce mieć dziecko
Rozdział 8. O wykorzystywaniu seksualnym
Rozdział 9. Prawo do edukacji seksualnej
Zakończenie

Autorką poradnika "Dojrzewanie. Miłość. Seks." jest Izabela Fornalik - dr nauk humanistycznych, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego - Przewodnicząca Zespołu ds. Seksualności Osób z Niepełnosprawnością. Wykładowczyni na Podyplomowym Studium Wychowania Seksualnego Wydziału Pedagogicznego UW oraz na Podyplomowych Studiach "Seksuologia Kliniczna" na UAM w Poznaniu. Posiada doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężoną oraz z osobami ze spektrum autyzmu.

Szczegóły
Bardziej Kochani
Wydawnictwo
Bardziej Kochani
Autor
Izabela Fornalik
Data premiery
2017
Okładka
miękka
chat Komentarze (0)