Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Kim John Payne

Książka prezentuje nową perspektywę na wychowanie dzieci, podkreślając rolę rodzica jako przewodnika. Autor zachęca do stosowania ciepłego, spokojnego i pewnego podejścia, które może korzystnie wpłynąć na relacje z dziećmi. W książce poruszane są kontrowersyjne tematy, takie jak przemoc w wychowaniu, rodzicielski autorytet, korygowanie zachowania, wyrażanie dezaprobaty i alternatywne narzędzia wychowawcze.

59,00 zł Brutto

56,19 zł Netto

check W magazynie
tag_faces 118 pkt w Programie Lojalnościowym
Opis
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Ta książka omawia nową perspektywę na wychowanie dzieci, kierując się ideą bycia przewodnikiem dla swoich dzieci i rozwijania odpowiedzialnego podejścia do wychowania w obliczu dzisiejszego chaotycznego świata. Autor podkreśla, że rodzicom nie zawsze konieczne jest angażowanie się w niekończące się negocjacje, ciągłe błaganie czy zadawanie wielu pytań. Przedstawia on nową dyscyplinę, która może być ciepła, spokojna i pewna, a jednocześnie skuteczna, co korzystnie wpływa na relacje między rodzicami a dziećmi.

Książka zajmuje się istotnymi kwestiami, które często pozostają tematami tabu:

  • Czy zmiana podejścia od przemocy do bardziej elastycznej dyscypliny przyczynia się do lepszego rozwoju dzieci?
  • Czy rodzicielski autorytet faktycznie odbiera dziecku poczucie wolności, czy istnieje równowaga między autorytetem a wsparciem?
  • Czy korygowanie zachowania dziecka jest zawsze negatywne, czy może być użyte w konstruktywny sposób w celu wspierania ich rozwoju?
  • Czy wyrażanie dezaprobaty zawsze obniża poczucie wartości dziecka, czy może być efektywne, gdy jest wyrażane w sposób troskliwy i konstruktywny?
  • Czy istnieją alternatywne narzędzia i podejścia do wychowania, oprócz proszenia, tłumaczenia i negocjowania?
Spis treści:

Przedmowa od wydawcy polskiej edycji
Wstęp

CZĘŚĆ I – Szerszy obraz

  • Nieposłuszne czy zdezorientowane?
  • Trzy poziomy dyscypliny

CZĘŚĆ 2 – Zasada gospodarza

  • Gospodarz – pięć elementów ważnych do zachowania zdrowych granic i zgodnej współpracy
  • Praktyczne strategie budowania zgodnej współpracy
  • Wskazania kontra sugestie i pytania

CZĘŚĆ 3 – Ogrodnik i przewodnik

  • Starsze dziecko oraz Ogrodnik
  • Kultywacja rodzicielskiej filozofii Ogrodnika
  • Nastolatek i Przewodnik
  • Rodzicielska zasada Przewodnika

CZĘŚĆ 4 – Pakiet ratunkowy – Mierzenie pulsu

  • Pakiet ratunkowy

CZĘŚĆ 5 – Na głębokie wody

  • Dyscyplina – unikanie skrajności
  • Dyscyplina i cztery filary prostoty
  • Dyscyplina w epoce cyfrowej

Epilog
Podziękowania
Bibliografia

Nowa dyscyplina przestaje być synonimem władzy nad dziećmi, a staje się integralną częścią miłości i odpowiedzialności rodzicielskiej. Rodzic - poprzez bycie w bliskim kontakcie - prowadzi dziecko do celu, którym jest dojrzały, zintegrowany, myślący i czujący dorosły człowiek.
Aga Nuckowski, psychoterapeutka Gestalt

Payne mówi: rodzice, nie musicie negocjować, prosić, stawiać tylu pytań. Macie inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla Waszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I choć słowo dyscyplina może nam się kojarzyć z przemocą, świadomie to zmieńmy i wróćmy do źródła. Przenieśmy znaczenie - z rygoru, kary i wymagań na wskazywanie kierunku, dawanie wskazań i określanie granic. Z podporządkowania się dorosłemu na uzasadnione podążanie za dorosłym. Co zaś z groźnie brzmiącym "dyscyplinowaniem dzieci"? W jaki sposób odzyskać czasownik przywołujący w pierwszym odruchu to, od czego włos się jeży na głowie? A gdyby tak słowo "dyscyplinować" mogło "wyznaczać i dookreślać zasady współżycia społecznego"? Dzieci potrzebują mądrych i przywódczych dorosłych, którzy potrafią zapanować nad sobą, nawigować w relacji, przewodzić w rodzinie. Sprawcza moc kreowania własnego, najlepszego z żyć wiąże się z dojrzałą odpowiedzialnością. To również tworzenie i przetwarzanie języka w taki sposób, by stał się on narzędziem wzmacniania i rozwoju - zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Alekdandra Brambor-Rutkowska, redaktorka naczelna wydawnictwa Natuli

Kim John Payne

ma ponad 30 lat doświadczenia jako doradca szkolny i rodzinny, edukator dorosłych, pedagog oraz badacz. Jego praca koncentruje się na pomaganiu dzieciom i młodzieży w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, takich jak bunt, agresja, uzależnienia i kwestie związane z poczuciem własnej wartości. Ponadto zajmuje się problemami z zachowaniem w szkole oraz trudnościami w relacjach społecznych.
Kim John Payne prowadzi warsztaty i szkolenia na całym świecie oraz certyfikuje trenerów doradztwa rodzicielskiego. Jego celem jest wsparcie rodzin w dążeniu do prostego i zrównoważonego życia poprzez pogłębianie wzajemnego zrozumienia i dostarczanie praktycznych narzędzi, które odpowiadają na współczesne wyzwania. Kim John Payne mieszka w Northampton w stanie Massachusetts, gdzie dzieli życie z żoną i dwójką dzieci. 

Szczegóły
Natuli
9788367288484
Wydawnictwo
Natuli
Autor
Kim John Payne
Data premiery
2023
ISBN
9788367288484
Stron
380
Okładka
twarda
Nr katalogowy
35261
Zobacz także
chat Komentarze (0)