Paradygmaty współczesnej psychiatrii
praca zbiorowa
Monografia analizuje zmiany w psychiatrii, uwzględniając rozwój psychiatrii społecznej, obrazowania mózgu, psychofarmakologii i genetyki. Omówiono wpływ anty-psychiatrii i postmodernizmu, które kwestionują istnienie zaburzeń psychicznych. Autorzy systematyzują różne teorie tej interdyscyplinarnej dziedziny, podkreślając jej znaczenie społeczne i zawodowe.
Paradygmaty współczesnej psychiatrii - Continuo
Autorzy przedstawiają monografię poświęconą paradygmatom współczesnej psychiatrii. Wiedza o zaburzeniach psychicznych przechodzi obecnie liczne zmiany. Rozwija się psychiatria społeczna, opieka nad pacjentem zostaje przesunięta ze szpitala psychiatrycznego do jego środowiska społecznego. Intensywnie rozwija się obrazowanie mózgu, psychofarmakologia, a osiągnięcia genetyki oraz personalistyczne ujęcie fenomenu człowieka tworzą model medycyny spersonalizowanej. Rozwój anty-psychiatrii i filozofii postmodernistycznej zanegował istnienie zaburzeń psychicznych, co silnie zelektryzowało środowisko psychiatrów zmuszając je do zmiany w sposobie myślenia o psychiatrii.
Książka stanowi próbę usystematyzowania licznych teorii naukowych obowiązujących we współczesnej psychiatrii. Jest to zadanie trudne, bowiem ta dziedzina medycyny umiejscowiona jest na pograniczu nauk medycznych i społecznych. Autorzy podjęli się usystematyzowania różnych koncepcji obowiązujących we współczesnej psychiatrii rozumianej zarówno jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, jak i ważny społecznie zawód medyczny. Mamy nadzieję, że lektura zainteresuje Państwa i stanowić będzie istotny głos w dyskusji nad dalszym rozwojem lecznictwa psychiatrycznego i kierunków badawczych w obszarze zdrowia psychicznego.
- Producent
- Continuo
- Autor
- praca zbiorowa
- Data premiery
- 2024
- ISBN
- 9788366987098
- Format
- B5
- Stron
- 94
- Okładka
- miękka
- Nr katalogowy
- 35900
feedback Zgłoś komentarz