Lękless. Don't panic. Karty do samodzielnej pracy z lękiem i atakami paniki
Ewa Karmolińska-Jagodzik
Zestaw kart stworzony przez prof. Ewę Karmolińską-Jagodzik do samodzielnej pracy z lękiem i atakami paniki. Karty małe (zielone i niebieskie) pomagają w opanowaniu paniki tu i teraz, a karty duże (fioletowe) wspierają długoterminową pracę nad zmianą myślenia i reakcji na stres. Zestaw zawiera ćwiczenia oddechowe, pracę z ciałem, operacje myślowe i techniki urealniające, ucząc rozpoznawania, akceptacji i kontrolowania lęku.
Lękless. Don't panic. Karty do samodzielnej pracy z lękiem i atakami paniki - Ewa Karmolińska-Jagodzik
Karty Lękless. Don't panic pomagają radzić sobie w stresujących sytuacjach, bazując na holistycznej wiedzy o funkcjonowaniu człowieka. Mogą stanowić skuteczną pomoc także bez konieczności wizyty u terapeuty.
Dla kogo są karty?
Karty przeznaczone są do samodzielnej pracy dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą skutecznie radzić sobie z atakami paniki i lękiem w domowym zaciszu. Narzędzie to przydatne będzie również:
- psychoterapeutom,
- specjalistom udzielającym pomocy psychologicznej,
- edukatorom i nauczycielom wspierającym swoich podopiecznych.
W obliczu rosnących kryzysów społecznych i ekonomicznych młodzi ludzie coraz częściej doświadczają zaburzeń lękowych. Niestety, wielu specjalistom brakuje odpowiednich narzędzi, by skutecznie im pomagać. Karty Lękless odpowiadają na to zapotrzebowanie.
Co zawiera zestaw?
Zestaw kart został podzielony na dwie główne kategorie:
KARTY MAŁE – Karty odwracające uwagę
Te karty zostały zaprojektowane, aby pomóc w sytuacjach stresowych i podczas ataków paniki. Wśród nich znajdziesz dwa rodzaje kart:
- Karty z zielonym obramowaniem – Możesz je stosować w dowolnym miejscu: w domu, pracy, autobusie czy wśród innych ludzi.
- Karty z niebieskim obramowaniem – Przeznaczone są do stosowania wyłącznie w domu, czyli w bezpiecznym, komfortowym środowisku.
Ponadto, kolor napisu/nazwy ćwiczenia sugeruje rodzaj aktywności:
-
Zestaw ćwiczeń oddechowych
Podczas ataku paniki oddech staje się przyspieszony i płytki. Ćwiczenia oddechowe mają na celu jego pogłębienie, co uspokaja ciało, a w konsekwencji także myśli i zachowania, które z niego wynikają. -
Zestaw ćwiczeń związanych z pracą z ciałem
Ćwiczenia te mają za zadanie skierować uwagę na odczucia płynące z ciała. Pomagają zrozumieć, jak ciało reaguje w sytuacjach lękowych, a jednocześnie dają poczucie kontroli nad własnymi reakcjami. Skupiają się na zwiększeniu świadomości ciała, jego elastyczności i sprężystości, aby krew, limfa i energia mogły swobodnie krążyć.
Dodatkowo warto rozważyć ćwiczenia takie jak joga, TRE, bioenergetyka, bieganie lub inne aktywności sportowe, które wzmacniają ciało oraz rozwijają świadomość ciała. -
Zestaw ćwiczeń związanych z operacjami myślowymi
Osoby z zaburzeniami lękowymi często wpadają w tzw. ciąg myśli katastroficznych, który prowadzi do paniki. Zmiana sposobu myślenia może przerwać ten proces i uspokoić zarówno umysł, jak i ciało. -
Zestaw ćwiczeń urealniających
Ataki paniki często prowadzą do odrealnienia – tracimy kontakt z otoczeniem i uciekamy myślami w nierealne przestrzenie. Zadania te mają na celu zakotwiczenie w rzeczywistości poprzez stymulowanie poszczególnych zmysłów.
Karty małe są szczególnie przydatne we wczesnych fazach rozwoju zaburzeń lękowych. Pomagają w opanowaniu paniki w danym momencie, jednak długoterminowo nie rozwiązują problemu. Dzięki regularnemu stosowaniu można jednak wypracować nowe nawyki i zrozumieć, że to Ty masz kontrolę nad swoimi myślami, emocjami i reakcjami.
KARTY DUŻE – Karty przeciwdziałające
Karty te, oznaczone kolorem fioletowym, są narzędziem do długoterminowej pracy nad sobą. Pomogą Ci nauczyć się dbać o siebie, aby ataki paniki, lęki i natrętne myśli nie pojawiały się w przyszłości.
Strach przed strachem jest głównym czynnikiem wywołującym napady paniki. Odwracanie uwagi (za pomocą kart małych) działa skutecznie, ale tylko na krótki czas, nie rozwiązując problemu u źródła. Kluczowe jest zrozumienie i akceptacja własnych lęków, co pozwala świadomie dokonać zmian w myśleniu i reakcji na stres.
Karty duże pomagają:
- Pozbyć się utrwalonych wzorców myślenia i zachowania,
- Nauczyć mózg reagować na rzeczywistość w bardziej konstruktywny sposób,
- Rozwinąć nowe schematy myślenia, które przeciwdziałają napadom paniki i lękom.
Metody odwracania uwagi są przydatne w sytuacjach kryzysowych, ale na dłuższą metę kluczowe jest świadome zatrzymywanie myśli lękowych. Odpychanie tych myśli daje jedynie chwilową ulgę – z czasem wracają ze zdwojoną siłą, niczym bumerang.
Struktura kart
Każda karta posiada:
- Awers – rysunek, który pozwala szybko skojarzyć ćwiczenie,
- Rewers – szczegółowy opis ćwiczenia.
Zestaw kart zawiera dokładny opis kart wraz z instrukcją, w której znajdziesz informacje o samym zaburzeniu lękowym i atakach paniki wraz z podana literaturą oraz propozycję stosowania kart.
Podsumowanie:
Karty małe pomogą Ci w natychmiastowym opanowaniu trudnych sytuacji, a karty duże pozwolą pracować nad długoterminowym rozwiązaniem problemu lęku i paniki. Dzięki ich regularnemu stosowaniu nauczysz się rozpoznawać swoje lęki, akceptować je i odzyskiwać kontrolę nad własnym życiem.
Zestaw składa się z:
- woreczka materiałowego (20 x 15 cm),
- 28 Kart dużych (12,5 x 9,3 cm),
- 17 Kart małych (9,3 x 6,2 cm),
- instrukcji.
Ewa Karmolińska-Jagodzik
Psycholożka, pedagożka, psychoterapeutka. W 2020 r. otrzymała tytuł dr. hab. Członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Polskiego Towarzystwa Pedagogiki Porownawczej, Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej, Polskiego Stowarzyszenia TRE® Polska.
- Producent
- Ewa Karmolińska-Jagodzik
- Autor
- Ewa Karmolińska-Jagodzik
- Nr katalogowy
- 36591
- Opakowanie
- woreczek
feedback Zgłoś komentarz