Labirynt ruchu
Renata Červenková , Pavel Kolář
Profesor Pavel Kolář, ceniony fizjoterapeuta, wraz z dziennikarką Renatą Červenkovą, bada przyczyny problemów zdrowotnych związanych z ruchem. Podkreślają, że współczesny styl życia prowadzi do zaniku ruchu i negatywnie wpływa na zdrowie. Wskazują na rolę mózgu, genów, stresu, relacji międzyludzkich i duchowości w funkcjonowaniu ciała. Odkrywają, dlaczego słabi fizycznie ludzie mogą osiągać imponujące wyniki, dlaczego badania obrazowe czasem nie wykazują przyczyn bólu, oraz dlaczego objawy chorób mogą być mylące.
Labirynt ruchu - Continuo - Renata Červenková, Pavel Kolář
"Poruszamy się albo za mało, albo źle, a ruch znika nie tylko z życia, ale i z medycyny" – mówi profesor Pavel Kolář, uznany fizjoterapeuta, który od trzydziestu lat zajmuje się medycyną rehabilitacyjną, w tym medycyną sportową. W wyrafinowanym mechanizmie ludzkiego ciała i umysłu stara się znaleźć prawdziwe przyczyny, które go zepsuły i przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia przywrócić pacjentom utracone zdrowie. W wywiadzie książkowym z dziennikarką Renatą Červenkovą wyjaśnia podstawowe zasady ruchu człowieka i jego rozwoju, a także rolę, jaką odgrywa w tym nasz mózg, a może nawet złe geny, stres, przepracowanie, niezadowalające relacje, brak duchowości, chęć czerpania przyjemności... Odkrywa zaskakujące powiązania, bo w naszym organizmie nic nie dzieje się przez przypadek, jak często się nam, laikom, wydaje.
- Dlaczego słaba osoba jest zdolna do wyczynu fizycznego jak kulturysta?
- Dlaczego rezonans magnetyczny nic nie wykazuje, chociaż plecy bardzo bolą?
- Dlaczego ktoś jest fizycznie bardziej uzdolniony niż inni?
- Dlaczego boli nas ramię, gdy mamy raka płuc?
- Dlaczego fotografujemy falę tsunami, zamiast przed nią uciekać?
Prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. (1963)
Studiował wychowanie fizyczne i rehabilitację na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Karola w Pradze. Po ukończeniu studiów w 1987 roku dołączył do Kliniki Rehabilitacji Wydziału Pediatrii w Motoli, przemianowanej później na Klinikę Rehabilitacji i Wychowania Fizycznego II Wydziału Lekarskiego, którą kieruje od 1999 roku. Utworzył tu studia licencjackie i magisterskie na kierunku fizjoterapia, a od 2008 roku pełni funkcję prodziekana. W 2012 roku został mianowany profesorem Uniwersytetu Karola. Zajmuje się głównie patologią układu ruchu u dzieci. Jest autorem koncepcji diagnostyczno-terapeutycznej Dynamicznej Stabilizacji Nerwowo-Mięśniowej (DNS), opartej na kinezjologii rozwojowej, którą stosuje także w swoich dwóch ośrodkach medycyny ruchu. Wykłada z tej dziedziny także na uczelniach oraz na kursach w kraju i na świecie. Ponadto specjalizuje się w medycynie sportowej: diagnoza i leczenie szeregu czołowych sportowców i drużyn sportowych. Współpracuje z kilkoma fundacjami i organizacjami charytatywnymi. Od 1998 roku jest stałym członkiem Prezydenckich Rad Lekarskich. W 2003 roku Václav Havel nadał mu osobisty medal Prezydenta za zasługi dla państwa za działalność pedagogiczną i naukową, w 2007 roku otrzymał nagrodę państwową z rąk Václava Klausa za zasługi dla państwa w dziedzinie oświaty i nauki. Z żoną Michaelą mają trójkę dzieci: Kamilę, Jana i Jakuba.
Doktór Renata Červenková (1950)
Pracowała jako dziennikarka w tygodniku "Młody Świat", dzienniku "Młoda Epoka Dzisiaj", magazynach "Marianne" i "Reader’s Digest". Jako felietonistka zajmuje się głównie dziedziną medycyny. Jest autorką książek medycznych dotyczących choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (Galén) oraz autorką niezwykle udanego wywiadu książkowego z psychiatrą Radkinem Honzákiem, pod tytułem "Wszyscy żyjemy w domu wariatów" (Vyšehrad). Przetłumaczyła z języka angielskiego książkę profesora psychologii Kevina Duttona "The Wisdom of Psychopaths" oraz książkę Andy’ego McNaba i Kevina Duttona "The Psychopath’s Guide to Success" (Emitos). Stara się trzymać zasady, że na papier nie da się przelać wszystkiego.
- Producent
- Continuo
- Autor
- Pavel Kolář
Renata Červenková - Data premiery
- 2024
- ISBN
- 9788366987081
- Format
- B5
- Stron
- 252
- Okładka
- miękka
- Nr katalogowy
- 35901
feedback Zgłoś komentarz